Formalności przed rozpoczęciem budowy domu


Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko pokaźnej inwestycji finansowej ale również pokaźnej dawki stalowych nerwów, które będą nam potrzebne przy dopinaniu wszelkich formalności na ostatni guzik. Na szczęście wiele z kwestii urzędowych uległo w ostatnim czasie znacznemu uproszczeniu, dzięki czemu uda nam się choć trochę zaoszczędzić na czasie. Gdzie trzeba się udać i co załatwić przed rozpoczęciem budowy domu?

Mam już działkę, mam wyobrażenie przyszłego domu i co dalej? To pytanie zadaje sobie niejeden właściciel posesji budowlanej, który nie ma pojęcia, od czego zacząć załatwianie formalności. Pierwsza rzecz, którą warto zrobić, to zaznajomić się z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzeni. Dowiemy się z nich, czy istnieją jakieś kryteria, które powinna spełnić nieruchomość, jaka powstanie na danym terenie (np. maksymalne gabaryty domu, dopuszczalne bryły budynku, dopuszczalne kształty i kąty nachylenia dachów, etc.).

Kolejny krok we wstępnym etapie budowy to nawiązanie kontaktu z geodetą. Będzie miał on do spełnienia kilka zadań, zarówno na początku, jak i w finale budowy domu. Geodeta pomoże nam dokładnie wyznaczyć granice działki oraz rozplanować ogrodzenie, a jeśli już je posiadamy, przejdzie do stworzenia mapy do celu projektowych – niezbędnego dokumentu, w oparciu o który będzie pracować później nasz architekt.

Jeśli już o architekcie mowa, jest to kolejna osoba, z którą powinniśmy się skontaktować zaraz po geodecie. Warto wybrać zaufaną pracownię, która ma już na koncie udane realizacje i która może pochwalić się pozytywnymi opiniami klientów. Dalej będziemy musieli podjąć decyzję, czy chcemy skorzystać z gotowego projektu domu, czy stworzyć nowy od podstaw. Gotowe projekty są tańsze, ale za to niosą ze sobą konkretne, z góry ustalone rozwiązania, np. co do rozmieszczenia pomieszczeń, itp. Nie pozwalają zatem na to, by nasza własna wizja domu (jeśli takową posiadamy) mogła zostać urzeczywistniona. Wybór jednak zależy od nas samych.

Po sporządzeniu projektu budowlanego, udajemy się z nim do starostwa, w którym zgłaszamy budowę domu. Pozwolenie na budowę domów jednorodzinnych w całości mieszczących się na terenie działki nie jest już wymagane. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, możemy przystąpić do prac przygotowawczych. W tym czasie ponownie będziemy musieli zaprosić do współpracy geodetę, którego zadaniem będzie wytyczenie budynku. Kolejne kroki przed rozpoczęciem właściwej budowy domu to wyrównanie terenu oraz wykonanie niezbędnych przyłączy.


Kategoria: Bez kategorii

Możliwość komentowania została wyłączona.