Instalacja szamba – wymogi formalne


Nie na każdej działce istnieje możliwość przyłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku pozostaje nam budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, przy czym to pierwsze rozwiązanie jest najszybszym i najłatwiejszym do zrealizowania, dlatego też – najczęściej wybieranym. Czy obowiązują jakieś przepisy w związku z montażem szamb? szambo

Jak w przypadku każdej budowy, również budowa szamba podporządkowana jest wymogom prawnym. Najważniejsze z nich można zawrzeć w następujących punktach:

Jak widać, nie są to trudne do zrealizowania wymogi. Problem może pojawić się jedynie w przypadku bardzo małych działek, kiedy trudno zmieścić się z wymaganymi odległościami. Jednakże w większości sytuacji oddalenie zbiornika na ścieki o ustalony prawnie dystans od poszczególnych obiektów nie stanowi większej trudności.

Wymogi prawne to oczywiście priorytetowa kwestia, którą należy się sugerować planując położenie szamba. Warto jednak mieć na uwadze także praktyczne aspekty. Pamiętajmy, że na naszą posesję średnio raz na 2-3 tygodnie będzie przyjeżdżał wóz asenizacyjny w celu opróżnienia szamba, toteż warto jak najbardziej uprościć dostęp do zbiornika. Najlepiej, gdy szambo znajduje się blisko granicy działki i drogi, możemy też pomyśleć o poprowadzeniu przewodu z wyjściem przy ogrodzeniu. W takim wypadku szambiarka nie będzie musiała wjeżdżać na posesję. Nie będziemy też zmuszeni być w domu za każdym razem, gdy szambo ma być opróżniane.


Kategoria: Bez kategorii

Możliwość komentowania została wyłączona.