Jak konserwować okna z PCV?


Wydawać by się mogło, że okna z PCV nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Jak każde tworzywo, również i PCV narażone jest na działanie różnych czynników oraz na niszczenie. Jak odpowiednio dbać o okna plastikowe?

Dużo uwagi poświęca się konserwacji okien drewnianych, co zresztą jest zupełnie zrozumiałe zważywszy na fakt, jak wymagającym surowcem jest naturalne drewno. Okna z PCV uznawane są zaś za niezwykle odporne i wytrzymałe, dlatego ich posiadacze nie przykładają specjalnych starań do zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to jednak błąd. O okna plastikowe też trzeba dbać. Inaczej stracą barwę, zniszczeją i będą prezentować się na tyle nieatrakcyjnie, że zaczniemy szybko myśleć o ich wymianie.

Jak pielęgnować okna z PCV? Przede wszystkim, starajmy się systematycznie czyścić ramy, ale róbmy to wyłącznie za pomocą odpowiednich środków. Wybierajmy mało inwazyjne preparaty do czyszczenia, np. płyn do mycia naczyń oraz miękkie ściereczki. Agresywne środki mogłyby negatywnie wpłynąć na powierzchnię ram i spowodować ich odbarwienie albo ubytki w strukturze. Jeżeli ramy okienne są pożółkłe i prezentują się wyjątkowo nieestetycznie, możemy pomalować je specjalną farbą do PCV. Ewentualnie możemy nałożyć na ramy okleinę.

Kolejny zabieg konserwacyjny okien z PCV to sprawdzenie stanu okuć i zawiasów oraz ich nasmarowanie i wyregulowanie. Pamiętajmy również o sprawdzeniu uszczelek, jeśli są zużyte, należy je wymienić. Rekomendowane jest także czyszczenie i smarowanie uszczelek specjalnym preparatem ochronnym. Tego typu zabiegi warto wykonywać mniej więcej co kilka miesięcy.


Kategoria: Bez kategorii

Możliwość komentowania została wyłączona.